Ćwiczenia z ratownictwa technicznego

W dniu 28 października 2023 r. o godz. 1000 Zarząd Gminny ZOSP RP
w Kluczach zorganizował na terenie Remizy OSP Rodaki ćwiczenia z Ratownictwa Technicznego dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Klucze.
Wraki samochodów do ćwiczeń zapewniło OSP Rodaki. W ćwiczeniach brały udział Jednostki OSP z: Klucz, Chechła, Rodak, Kwaśniowa i Bydlina. W roli instruktorów i obserwatorów był zastęp z JRG Olkusz. Szkolenie przeprowadzili instruktorzy
z Jednostek OSP: Klucze, Chechło, Rodaki i Bydlin. Obserwatorem ćwiczeń z ramienia Urzędu Gminy Klucze był Pan Jacek Sierka – kierownik zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.
Celem ćwiczeń w formie szkolenia było omówienie i doskonalenie technik ratowniczych podczas:
– zabezpieczenie miejsca zdarzenia i kierowania ruchem,
– usuwania szyb w pojeździe,
– posługiwanie się ratowniczym zestawem hydraulicznym podczas wykonania dostępu do osób zakleszczonych w pojeździe – usunięcie drzwi bocznych i dachu,
– wykonie technik ratowniczych z wykorzystaniem rozpieracza kolumnowego (cylindrycznego) podczas podniesienia kolumny kierowniczej,
– wykonanie technik ratowniczych z wykorzystaniem nożyc i rozpieracza ramieniowego podczas podniesienia kolumny kierowniczej,
– sposobów ewakuacji osób poszkodowanych w wyniku wypadku komunikacyjnego
i udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Po zakończonych ćwiczeniach podsumowano i omówiono najważniejsze aspekty technik ratowniczych. Na koniec dh Radosław Murias – Komendant Gminny ZOSP RP w Kluczach podziękował instruktorom za przeprowadzenie ćwiczeń i druhom z Jednostek OSP Gminy Klucze za udział i zaangażowanie w ćwiczenia.

Opracowanie dh Radosław Murias.
Foto : Radosław Karolczyk OSP Rodaki.